KARTACZ DO BRODY: JAK UŻYWAĆ, ŻEBY OSIĄGNĄĆ NAJLEPSZE EFEKTY?
Jesteś brodaczem, ale wyraz “kartacz” dotychczas przywodził Ci na myśl tylko pocisk artyleryjski albo pyszne danie z Podlasia? Pora to zmienić! Kartacz do brody i wyczesywanie zarostu to równie ważny element pielęgnacji, jak szampon lub olejek do brody. Sam zakup szczotki niewiele jednak da, jeśli nie bardzo wiesz w jaki sposób z niej korzystać, żeby osiągnąć fajne efekty. Poniżej garść informacji na temat tego niezbędnego w męskiej kosmetyczce akcesorium.
DO CZEGO SŁUŻY KARTACZ DO BRODY? ZALETY SZCZOTKOWANIA ZAROSTU
Nie zaskoczymy Cię mówiąc, że szczotkowanie zarostu to jeden z kluczowych elementów dbania o brodę, zarówno na etapie zapuszczania, jak również pielęgnacji długiej brody. Do czego jednak tak naprawdę służy kartacz do brody? Wyczesywanie i modelowanie zarostu to oczywiście podstawa. Drugą ważną sprawą jest troska o skórę twarzy - jeśli jeszcze tego nie robisz, wykonaj szczotką delikatny masaż skóry pod zarostem. Dzięki temu, pozbędziesz się martwego naskórka, ograniczysz powstawanie niedoskonałości na skórze i - co szczególnie istotne jeśli zapuszczasz brodę - poprawisz krążenie krwi, a przez to wesprzesz porost włosów na brodzie. Grzebień do brody, w szczególności drewniany, również nie zaszkodzi kondycji zarostu, ale pełni mniej istotną rolę w rutynie pielęgnacyjnej.
JAK DOBRAĆ KARTACZ DO BRODY?
- RODZAJ WŁOSIA - Z naszej strony zdecydowanie polecamy kartacz do brody z włosia dzika. Włosy na brodzie z natury są dość suche i matowe, a ich struktura wpływa na wrażenie spuszenia - to zupełnie normalne! Taki kartacz, dzięki dużemu podobieństwu szczeciny dzika do ludzkiego włosa i budującej ją keratynie, wygładza zarost, rozczesuje go bez szarpania i uszkadzania mechanicznego. Pomaga rozprowadzić na długości włosa sebum i rozczesać brodę przed nałożeniem olejku lub balsamu.
- TWARDOŚĆ WŁOSIA - Jaki kartacz do krótkiej brody? Zdecydowanie o włosiu bardziej miękkim, delikatniejszym dla skóry twarzy. Jesteś dumnym brodaczem, który połamał na zaroście niejeden grzebień? Wybierz kartacz z włosiem twardszym, które poradzi sobie z rozczesaniem gęstej i długiej brody. Kartacz do brody Pan Drwal plasuje się mniej więcej pośrodku stawki - jest nabity szczeciną dzika o średniej twardości.
- PODUSZKA PNEUMATYCZNA LUB JEJ BRAK - Wśród kartaczy do brody można spotkać szczotki z włosiem nabitym bezpośrednio w drewno, jak również takie z poduszką pneumatyczną. Choć wielu doświadczonych brodaczy preferuje jej brak, poduszka pneumatyczna to opcja warta rozważenia u osób początkujących i przy ostrzejszych szczotkach (ogranicza możliwe podrażnienia).
- ROZMIAR SZCZOTKI - Kosmetyki pielęgnacyjne do brody należy dobrać tak, żeby pasowały do Ciebie jak garnitur z Savile Row, podobnie jest z kartaczem. Wielkość szczotki powinna odpowiadać Twojemu stylowi życia i rozmiarowi dłoni. Jeśli dużo podróżujesz, warto pomyśleć o kartaczu militarnym lub turystycznym, chociaż naszym zdaniem najwygodniejszy jest klasyczny kartacz o wymiarach pozwalających pewnie trzymać go w dłoni.
JAK CZĘSTO UŻYWAĆ KARTACZA DO BRODY?
Odpowiedź jest prosta - tak, żeby efekt Cię zadowalał! Optymalnie warto czesać brodę rano i wieczorem, przed aplikacją olejku lub balsamu. Jeśli wybierasz naturalne kosmetyki do brody, Twojemu kartaczowi nie zaszkodzi przeczesanie zarostu już po aplikacji tych produktów. Okoliczności niekiedy wymagają również przeczesania brody w ciągu dnia - droga wolna!
Dodatkowy masaż skóry twarzy wykonaj raz dziennie dla najlepszego efektu, szczególnie na etapie zapuszczania brody. Jak go przeprowadzić? Wykonuj łagodne koliste ruchy (uważaj, żeby nie plątać włosów), wprowadzając włosie szczotki jak najbliżej skóry twarzy. Nacisk szczotki dostosuj do swoich potrzeb - skóra naturalnie powinna być po takim masażu delikatnie zaczerwieniona, bez poczucia dyskomfortu.
NAJLEPSZA TECHNIKA WYCZESYWANIA BRODY
Podstawa to czesanie brody całkowicie suchej. Wilgotna będzie bardziej podatna na uszkodzenia (wiąże się to z rozchyleniem łusek włosa). Brodę należy czesać w sekwencji góra-dół, żeby wygładzić strukturę włosów i nadać jej pożądany kształt. Jeśli jesteś posiadaczem zarostu średniej długości i chcesz dodać brodzie większej objętości, możesz wypróbować dodatkowe czesanie od szyi ku przodowi. Szczotka odpowiednio dobrana do Twoich potrzeb nie będzie wyrywała włosów podczas czesania czy nadmiernie podrażniała skóry.
JAK CZYŚCIĆ SZCZOTKĘ DO BRODY Z DZIKA?
Dbanie o higienę w wypadku szczotki do brody ma duże znaczenie, szczególnie jeśli borykasz się z problemami skórnymi. Pamiętaj, żeby regularnie czyścić swój kartacz i nie doprowadzać do stanu, w którym wygląda jak Chewbacca. Jak myć kartacz do brody? Szczotkę traktuj jak swój zarost - delikatnie! Najczęściej lekko ciepła woda i sporadycznie delikatny szampon do brody wystarczą. Dla długowieczności szczotki ważne jest również to, jak jest suszona - delikatnie odciśnij nadmiar wody w ręcznik i pozostaw szczotkę do wyschnięcia włosiem do dołu (w ten sposób woda nie wpływa negatywnie na umocowanie włosia na rączce). Codziennie natomiast warto usuwać włosy, które na kartaczu zostają - pomoże Ci w tym specjalny czyścik lub nawet zwykły grzebień.
Tych kilka patentów z pewnością przyczyni się do poprawy kondycji i wyglądu Twojej brody, a przy okazji zapobiegnie niepotrzebnym komplikacjom skórnym. Kartacz do brody z dzika sprawi, że przestaniesz wyglądać jak stereotypowy “człowiek z lasu” - to po prostu must have w męskiej kosmetyczce!