Darmowa dostawa od 99,00 zł
616 660 777PN-PT 8.00-17.00

ŚWIEŻY TATUAŻ - CZEGO UNIKAĆ, A CO WARTO ROBIĆ?

2022-09-22
ŚWIEŻY TATUAŻ - CZEGO UNIKAĆ, A CO WARTO ROBIĆ?

 

Twoja skóra jest już pokryta wyjątkowym wzorem, nad którym zastanawiałeś się od miesięcy. To małe dzieło sztuki zostanie z Tobą już na zawsze. Właśnie dlatego dbanie o świeży tatuaż jest tak istotne! Pamiętaj, że około dwutygodniowy okres zaraz po dziaraniu jest kluczowy, żeby Twój tatuaż prezentował się dobrze po wygojeniu. Oto kilka wskazówek, w jakie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu warto się zawczasu zaopatrzyć i przede wszystkim czego unikać przy nowym tatuażu.

 

ŚWIEŻY TATUAŻ I ALKOHOL TO KIEPSKI POMYSŁ

Picie alkoholu to z pewnością jeden z najistotniejszych punktów na liście rzeczy, których lepiej nie robić zarówno przed dziaraniem, jak i po. Dlaczego należy unikać alkoholu przy świeżym tatuażu? Główną przyczyną jest fakt, że podnosi on ciśnienie krwi i zmniejsza jej krzepliwość. W związku z tym, pory skóry mogą “oddać” wraz z osoczem i limfą również świeżo wprowadzony tusz. Wzór tym samym nie będzie wyglądał tak fajnie, jak na kalce lub zaraz po sesji.

Metabolizacja alkoholu (i innych używek) jest sporym wysiłkiem dla organizmu, którego procesy regeneracyjne powinny się skupić na gojeniu tatuażu. Właśnie dlatego warto zrezygnować z rekreacyjnego piwka przynajmniej dwie doby po sesji. Jeśli Twój tatuaż to tzw. rękaw albo duży, skomplikowany wzór, ten czas może się wydłużyć - w takim wypadku zapytaj swojego tatuatora o poradę.

 

TATUAŻ A OPALANIE - CO ROBIĆ, ŻEBY NOWY TATUAŻ NIE WYBLAKŁ

Wytatuowana skóra jest szczególnie delikatna - jeśli masz już jakiś tatuaż, na pewno się o tym przekonałeś. Jest też bardziej narażona na działanie promieni UV, w związku z czym wskazane jest ograniczenie jej ekspozycji na działanie słońca i rezygnacja z solarium. W skrócie, świeży tatuaż i opalanie to złe połączenie!

Na pewno chcesz się cieszyć jak najdłużej wyraźnym konturem i intensywnymi kolorami tatuażu. Żeby gojenie przebiegało sprawnie, a wzór wyglądał elegancko i pozostał wyraźny, zrezygnuj z opalania i pomyśl o kosmetykach do pielęgnacji tatuażu, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. W tym celu świetnie sprawdza się masło do tatuażu lub olejek, które tworzą wyczuwalną warstwę na skórze.

 

CZY TATUAŻ WOLNO MOCZYĆ? ŚWIEŻY TATUAŻ A BASEN

Często pada pytanie jak myć tatuaż skoro nie powinno się go moczyć. Zacznijmy od tego, że świeży tatuaż należy myć! Ważne, żeby wybrać kosmetyk do mycia tatuażu, który będzie delikatny dla skóry - pianka do mycia świeżego tatuażu sprawdzi się doskonale! Myj tatuaż letnią wodą i delikatnie osuszaj jednorazowymi ręcznikami, następnie nałóż krem do tatuażu.

Czego zdecydowanie należy unikać, to długotrwałe moczenie tatuowanej skóry w basenie, jacuzzi czy podczas długiej gorącej kąpieli. Zdecydowanie odradzamy też kąpiele w jeziorze czy morzu! Nie tylko narażasz w ten sposób podrażnioną skórę na kontakt z bakteriami, ale wysokie temperatury, sól czy chlorowana woda mogą sprawić, że będziesz odczuwał dyskomfort w tatuowanym miejscu na ciele. Z tego samego powodu sauna nie jest wskazana przy świeżym tatuażu.

 

HIGIENA TO PODSTAWA!

Pamiętaj, świeży tatuaż to rana - skóra w tym miejscu jest bardziej podatna na infekcje, dlatego szczególnie należy chronić ją przed bakteriami. Podstawą jest świeża pościel i codzienna zmiana odzieży. W pierwszych dniach po dziaraniu warto również ograniczyć kontakt ze zwierzętami - nie pozwól swojemu pupilowi lizać i ocierać się o świeży tatuaż, nawet jeśli jest wciąż zabezpieczony folią.

Unikaj dotykania wytatuowanego miejsca, nie zdrapuj strupków, nie pocieraj jeśli pojawi się swędzenie. Dobrym sposobem, żeby ograniczyć pojawianie się strupów, jest smarowanie tatuażu kremem lub balsamem do tatuażu. Kosmetyki do pielęgnacji tatuażu nie tylko odżywiają skórę i przyspieszają gojenie, ale również wzmacniają barierę ochronną skóry.

 

TATUAŻ A SIŁOWNIA - ROLA ODPOCZYNKU W PROCESIE GOJENIA TATUAŻU

Może Ci się wydawać, że Twój tatuaż jest niewielki dlatego jeszcze tego samego dnia wyskoczysz na siłownię i załatwisz milion rzeczy. Jeśli jednak jesteś zwykłym śmiertelnikiem i chcesz, żeby tatuaż goił się szybko i dobrze, warto wrzucić na luz. Zrezygnuj z ciężkich treningów przynajmniej przez kilka dni po dziaraniu, pozwól swojemu organizmowi się zregenerować. Warto się wysypiać, pić dużo wody i dbać o siebie.

 

Jak widzisz, zalecenia co robić przy świeżym tatuażu są równie ważne jak lista rzeczy, których nie należy robić po dziaraniu. Podstawową zasadą jest zawsze posłuchanie wskazań Twojego tatuatora i zachowanie rozsądku. Dbaj o siebie i stosuj dobre kosmetyki do tatuażu, a dziara zagoi się raz-raz!

x
Please select your store
Language version
POLPolish
ENGEnglish
pixel